« Intendentti Petteri Järvi jatkaa Suomen Numismaattisen Yhdistyksen puheenjohtajana 2015-2016 | Main | Suomen Numismaattisen Yhdistyksen 100-vuotisjuhlajulkaisu on ilmestynyt »
tiistai
kesä172014

Suomen Numismaattisen Yhdistyksen 100-vuotisjuhlamitali

Kuva: Kurt PetterssonAinutlaatuinen mahdollisuus ostaa kuvanveistäjä Erkki Kannoston suunnittelema Suomen Numismaattisen Yhdistyksen 100-vuotisjuhlamitali. Mitali toimitetaan käsityönä tehdyssä pussissa.

Ae 160, Ar 20 kpl – näistä enää muutama kappale jäljellä!

 

Valetun taidemitalin koko 69 mm x 61 mm

pronssinen 80 €

hopeinen 200 €

 

TILAUSOHJE

Mitalia voi tilata yhdistyksen sihteeriltä, hintaan lisätään postituskulut.

sny@snynumis.fi tai 050 588 1105

Kuva: Andreas Thomasson

Kuvanveistäjä Erkki Kannosto yhdistyksen juhlaillallisella ravintola Sipulissa 24.5.2014:

”Ehkä haasteellisinta mitalitaiteen suunnittelussa on se miten mitataan aikaa.

 Ikkunallani on kököttänyt ainakin neljäkymmentä vuotta pieni reipas tinasotilas, joka ratsunsa selästä soittaa torvellaan hyökkäys käskyn. Nyt tämä reipas saksalais-sotilas seikkailee uuden ajan airueena vuonna 1914. Ensimmäisen maailmansodan kynnyksellä, kun suomalaiset keräilyn harrastajat päättävät perustaa yhdistyksen numismatiikan harrastajille Suomen Suuriruhtinaskunnassa.

 Kääntöpuolella keskiössä on kolme numismaatikkoa, joiden keskellä on tilan illuusio. Heidän tehtävänään on symbolisoida sosiaalista kanssakäymistä, vuorovaikutusta, intohimoa keräilyyn ja huutokauppoja, joissa tämän päivän kohteet vaihtavat omistajaansa. Vasemman puoleisen miehen sylissä oleva drakma  pöllönkuvineen kertoo Ateenasta ennen ajanlaskun alkua, mutta pöllö on myös viisauden ja tieteen symboli. Lattialla olevan lantti kasan päällä on taiteilijan nimikirjaimet E.K.”

Kuva: Andreas Thomasson

References (1)

References allow you to track sources for this article, as well as articles that were written in response to this article.

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>